Alpaslan 2 HES Projesi ile Muş’a dev yatırım

Türkiye’nin özel sektördeki en büyük göl alanı olacak

Orta-Doğu Avrupa, Karadeniz ve Kafkasya başta olmak üzere 6 ülkede faaliyet gösteren ENERGO-PRO, geçtiğimiz yıl Muş ilinde inşaatını üstlendiği ve 2020 yılı sonunda tamamlamayı planladığı Alpaslan 2 HES projesinin çalışmalarına hızla devam ediyor. Bölgede büyük ekonomik gelişmeler yaratacak proje, 280MW kurulu güce sahip olacak ve 350 bin haneyi aydınlatacak.

Çevre dostu ve verimli hidroelektrik santralleri ile Orta ve Doğu Avrupa’yı kapsayan geniş bir coğrafyada elektrik üretimi yapan ENERGO-PRO, Türkiye’de; Sivas, Tokat, Ankara ve Artvin’de bulunan 5 hidroelektrik santralini işletiyor; 100MW kurulu güç ile yıllık yaklaşık 610 GWh enerji üretiyor. Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak için yatırımlarını aralıksız sürdüren ENERGO-PRO, 2017 yılında inşaatını üstlendiği Alpaslan 2 HES projesi ile bölgeye önemli katkılar sağlayacak.

‘‘Hem ilimiz hem ülkemiz için katma değer oluşturacağız”

Toplam 280 MW kurulu güce sahip olacak Alpaslan 2 projesinin, özel sektörde Türkiye’nin en büyük göl alanına sahip olmasıyla öne çıkacağını belirten ENERGO-PRO Genel Müdürü Celal Kozumali; proje ile ilgili şunları söyledi: ‘‘Alpaslan 2, gerek üretime geçen işletmelerimiz gerek inşaat aşamasında bulunan projelerimiz arasında en büyük kurulu güce ve yıllık enerji üretim potansiyeline sahip olma özelliğini taşıyor. Şu ana kadar inşaatın %52’si tamamlandı.  Alpaslan 2 projesi sadece üretim kapasitesiyle değil, bulunduğu bölgede ekonomik gelişmeye olan katkısıyla da ülkemiz için çok önemli bir enerji yatırımdır”

Türkiye’nin önemli ovalarından biri olan Muş Ovası’nda drenaj probleminden dolayı çiftçilerin yeterli verimi alamadığının altını çizen Celal Kozumali; “Alpaslan 2 Barajının tamamlanması ile birlikte Muş’un içme ve sulama suyu sorununun büyük ölçüde çözülmesini bekliyoruz. Projemiz ile toplamda 78201 hektar alan sulanacak olup 68060 hektar pompaj sulama ve 10150 hektar cazibe ile sulayarak tarımsal gelişime de katkı sağlayacak. Ayrıca Muş ilçeleri, beldeleri ve köyleri için içme suyu temin edilebilecek. Bu bölgede tesisimizin devreye girmesiyle yaşanacak ekonomik gelişmelerle hem ilimiz hem de ülkemiz için katma değer oluşturacağız. “

Türkiye’nin en önemli HES projelerinden biri
ENERGO-PRO’nun Türkiye’ye kazandırmak için devraldığı Alpaslan 2 Hidroelektrik Santrali inşaat çalışması için toplamda tüm alt taşeronları ile birlikte 1500 kişi görev alıyor. Proje tamamlandığında toplamda 500 milyon dolar yatırım yapılmış olacak. ENERGO-PRO bu projeyle Türkiye’deki kurulu gücünü 630MW’a kadar çıkartacak.

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için çalışmalar yapan ENERGO-PRO Alpaslan 2 projesi ile yıllık yaklaşık 65 milyon dolar sermayenin ülkede kalmasını hedefliyor.

-ENERGYWORLD-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest