Alpet CEO’su Ali Murat Yeşilyurt, küresel akaryakıt sektöründe yaşanan fiyat dalgalanmalarını değerlendirdi

“Arz kısıtlanıyor, fiyatı talep belirleyecek”

Küresel petrol piyasalarında son dönemde yaşanan sert fiyat iniş çıkışları ve Türkiye akaryakıt sektörüne etkilerini değerlendiren Alpet CEO’su Ali Murat Yeşilyurt, OPEC üyeleriyle diğer üretici ve ihracatçı ülkelerin üretim kısıntısına son vermesi halinde fiyatların daha da düşmesinin beklenebileceğini söyledi. Küresel durgunluğun sona ermesi halinde ise petrol talebinde patlama yaşanabileceğini ifade eden Yeşilyurt “Böylesi bir gelişme fiyatlarda da hızlı bir yükselişe yol açabilir” diye konuştu.

“Arz yeterli hatta fazla”

Dünya petrol fiyatlarının önümüzdeki dönem seyrine ilişkin beklentileri yorumlayan Ali Murat Yeşilyurt, Petrol fiyatlarının yönünü genel olarak arz ve talep belirlese de kısa ve orta vadeli fiyat tahminleri için özellikle talep tarafına bakmak lazım. Çünkü arz yeterli hatta fazla. Talep tarafındaki gelişmeler ise küresel ekonomik büyüme beklentilerine doğrudan bağlı” diye konuştu. Dünya Bankası ve IMF gibi uluslararası kuruluşların küresel büyüme beklentilerinin görece düşük seyretmesinin düşük talep anlamına geldiğini, bunun da petrol fiyatlarını aşağı yönlü baskı altında tuttuğunu belirten Yeşilyurt, “Fakat buna bağlı olarak fiyatlar düşecek de diyemeyiz.Çünkü petrolün arz tarafındaki aktörlerin, fiyatların yükselmesi, en azından düşmemesi için aldığı çeşitli aksiyonlar var. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile OPEC dışı kritik oyuncular, son iki yıldır üretimi kısma konusunda birlikte hareket ediyor. Yani talebin görece düşük seyrettiği bu dönemde üretimi azaltarak fiyatların düşüşünü önlemeye çalışıyorlar. Bunu belli ölçüde de başarmış durumdalar” açıklamasında bulundu. Petrol fiyatlarında hem OPEC hem de küresel büyüme trendi tarafında, terazinin her iki kefesinde de beklenmedik gelişmelerin yaşanabileceğini ifade eden Yeşilyurt, “Örneğin OPEC üyeleri ve onlarla birlikte hareket eden önde gelen üretici ve ihracatçı ülkelerin üretim kısıntısı anlaşması sona erebilir. Bu durumda fiyatların düşmesi beklenir. Ya da küresel durgunluk sona erebilir ve bu da petrol talebinde patlamaya yol açabilir. Böylesi bir durum da petrol fiyatlarının hızla yukarı tırmanmasını beraberinde getirebilir” diye konuştu.  

“Türkiye doğrudan etkileniyor”
OPEC’in üretim kısıntısına devam ya da son verme kararındabelirleyici ana unsurun, farklı üreticilerin birim başına petrol üretim maliyetleri olduğunun altını çizen Yeşilyurt, “Çünkü petrol fiyatları belli bir eşiği aştığında bir grup ülkeyi zora sokarken, belli bir sınırın altına indiğinde de başka bir grubu zor duruma sokuyor. Bu yüzden uzun vadeli fiyat tahmini yaparken, hangi fiyat seviyesinin hangi aktör ya da aktörlerin işine yarayacağını akıldan kesinlikle çıkarmamak lazım. Petrol fiyatlarının oturacağı seviyenin, hiç bir ana üretici grubunu aşırı şekilde zorlamayacak bir rakam aralığında olması beklenmeli” dedi.  Petrol fiyatlarındaki sert iniş çıkışların Türkiye’deki akaryakıt oyuncuları üzerindeki etkisini de değerlendiren Alpet CEO’su Ali Murat Yeşilyurt, Türkiye akaryakıt sektörünün petrol fiyatlarındaki iniş çıkışlardan doğrudan etkilendiğini belirterek,  “Bu kaçınılmaz bir durum, çünkü Türkiye’de tamamen liberal bir akaryakıt pazarı var. Akaryakıt fiyatlarında petrole bağlı artışlar yaşanırsa dağıtım ve perakende satış firmalarının ciroları yükselecektir. Ama ticaretini yaptıkları ürünün fiyatı artınca işletme maliyetleri de yükseleceği ve alım gücü zayıflayacağı için reel karlılık üzerinde herhangi bir etkisi olmayabilir” şeklinde konuştu.

-ENERGYWORLD-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest