Bin Tonluk Plastik Poşet İhtiyacına Son Veren Aksa Doğalgaz ‘Düşük Karbon Kahramanı’ Seçildi

Abonelerine verdiği poşetleri, 100 defadan fazla kullanılabilen ve kolay geri dönüştürülebilen nonwoven çanta ile değiştiren Aksa Doğalgaz, bin tondan fazla plastik poşetin üretimine olan ihtiyacı sıfırlayarak ve böylece karbon emisyonunun azaltılmasına katkı sağlayarak 6. İstanbul Karbon Zirvesi’nde “Düşük Karbon Kahramanı” 
ödülüne layık görüldü.

İklim değişimine karşı mücadelenin en önemli unsurlarından biri olan karbon salımının azaltılmasını çevreci uygulamalarıyla destekleyen Aksa Doğalgaz, 2019 yılı ilk çeyreğinden itibaren plastik poşet kullanımına son verdi. Poşet yerine yüzde yüz dönüştürülebilir çantalar vermeye başlayan Aksa Doğalgaz, bu uygulamayla yılda bin ton plastik kullanımını sıfırladı. Türkiye’nin en geniş doğal gaz dağıtım ağına sahip olan ve yılda 350 binden fazla yeni aboneyi doğal gaz konforuyla buluşturan Aksa Doğalgaz, örnek uygulamasıyla 6. İstanbul Karbon Zirvesi’nde “Düşük Karbon Kahramanı”* olarak ödül kazandı.

Aboneler “Bırakalım Doğal Kalsın” Çantalarını 100 Kez Kullanabiliyor

Plastik poşet kullanımını sınırlayan yeni yasal standartlara, “satış noktası” sınıfına girmeyen bir marka olmasına rağmen çevreye duyarlılığı ile destek veren Aksa Doğalgaz, plastik poşet kullanımını yeni teknolojileri kullanarak üretilen “nonwoven çanta”larla değiştirdi. “Bırakalım Doğal Kalsın” mesajını taşıyan çantalarla, abonelerine günlük hayatlarında kendilerine eşlik edecek ve 100 defadan fazla kullanım imkanı sağlayan çevreci bir alternatif sunan Aksa Doğalgaz, toplumda çevre bilincinin gelişmesine de destek veriyor.

40 Milyon Poşete Gereksinim Ortadan Kalktı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde 9 Nisan’da düzenlenen 6. İstanbul Karbon Zirvesi’nde “Düşük Karbon Kahramanı” ödülünü SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu’nun takdim ettiği Aksa Doğalgaz Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Özgür Özkan,“Doğal gaz kullanımıyla hane başı yüzde 50 daha az karbon salımı sağlanıyor. Dağıtım bölgelerimizde son bir yılda kömür yerine doğal gaz kullanılmasıyla, 6 milyon ton daha az karbon salımı gerçekleşti. Ancak biz bununla yetinmiyoruz. Çevreci teknolojileri takip ediyor, uyguluyor ve abonelerimizle paylaşıyoruz” dedi.

Tek kullanımlık poşetlere göre malzeme tüketimi, küresel ısınmaya etkisi, enerji tüketimi, deniz biyoçeşitliliğine zararı ve atık miktarı beş kat daha az olan nonwoven çanta; sera gazı salımı en düşük çantalardan biri olma özelliği taşıyor, 100 defadan fazla kullanılabiliyor ve kolayca geri dönüştürülebiliyor.

*“Düşük Karbon Kahramanı” Ödülü, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından her yıl düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında karbon salımını azaltan uygulamalar ve projelerle birlikte, iklim değişimine karşı mücadelede örnek oluşturan kuruluşlara veriliyor.

-ENERGYWORLD-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest