ENERGO-PRO, toplam 863MW kurulu güce sahip 36 adet santrali ile yılda 3TWh’ın üzerinde enerji üretiyor

Energo-Pro Türkiye’yi aydınlatıyor

Orta-Doğu Avrupa, Karadeniz ve Kafkasya başta olmak üzere 11 ülkede faaliyet gösteren ENERGO-PRO, toplam 863MW kurulu güce sahip 36 adet santrali ile yılda 3TWh’ın üzerinde enerji üretiyor. Türkiye’de de yaklaşık toplam 100MW’a yakın kurulu güce sahip hidroelektrik santrali işleten ENERGO-PRO, enerjide dışa bağımlılığı azaltıcı faaliyetleriyle aktif rol oynuyor.

Orta ve Doğu Avrupa’yı kapsayan geniş bir coğrafyada çevre dostu ve verimli hidroelektrik santralleri ile elektrik üretimi yapan ENERGO-PRO,Türkiye’de; Sivas, Tokat, Ankara ve Artvin’de bulunan 5 hidroelektrik santrali ile hizmet veriyor. 2010 yılından bu yana 5 santral ile birlikte ortalama 585.000 MWh enerji üreten ENERGO-PRO’nun Türkiye’de devam eden iki projesi daha bulunuyor.

Yeni yatırımlarla 610.000 hane aydınlanacak

Yatırım aşamasında olan iki projenin Muş’ta ve Kars’ta bulunduğunu belirten ENERGO-PRO Genel Müdürü Celal Kozumali; ‘‘Muş’ta yer alan projemiz,Türkiye’nin özel sektörde en büyük göl alanına sahip olmasıyla öne çıkıyor. Kars’ta bulunan projemizi 2019 yılı sonunda, Muş’ta bulunan projemizi ise 2020 yılı sonunda devreye almayı planlıyoruz. Projelerimiz faaliyete geçtiğinde toplam 1227 GWh üretimimizle yıllık 405 bin hanenin elektriğini karşılıyor olacağız.Toplam kapasitemize baktığımızda, 2020 yılı sonunda 610 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz” dedi.

‘‘Su türbini ve jeneratör üretimi yapacak”

Çok uluslu bir şirket olan ENERGO-PRO, kendi bünyesinde bulunan su türbinleri üreticisi Litostroj Power ve aynı zamanda araştırma, tasarım ve mühendislik çalışmalarına odaklanan şirketi Litostroj Engineering ile doğa dostu su türbinleri ve jeneratörleri üretiyor. Türkiye’de de aynı yatırımı planladıklarını belirten Celal Kozumali; “Türkiye’de faaliyete geçecek türbin ve jeneratör fabrikamızın çalışmalarına devam ediyoruz. Üretilecek türbin ve jeneratörler yüzde 95 verime sahip olacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest