Enerji sektöründe 2018 yılına damga vuran önemli gelişmeler

Doğalgazda Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı TANAP’ın açılışı ve Türk Akım  Doğalgaz Boru Hattı’nın deniz bölümünün tamamlanması. 2019 yılı için bunların devamına yönelik gelişmeler önem taşıyor. TANAP’ın Avrupa devamı Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı TAP’ın 2/3’ü tamamlanmış durumda ve önümüzdeki yıl 105 km’lik Adriyatik deniz bölümünün inşası başlayacak. İki hatlı karaya çıkan Türk Akım projesinin de Avrupa’ya devam edecek olan ikinci hattının Bulgaristan sonrası Avrupa rotasının netleşmesi ve inşasının başlaması gerekiyor. Bu süreç özellikle Güneydoğu Avrupa’ya yönelik enerji diplomasisinin hız kazanmasını gerektiriyor. Bu projeler Türkiye’nin doğalgazda bölgesel bir Ticaret Merkezi olma vizyonunun temelini oluşturmaktadırlar.

Star Rafineri enerjide gücümüze güç katan önemli bir mihenk taşı

Petrolde Star Rafineri’nin açılışı ve Eşel-Mobil sisteminin hayata geçirilmesi, Azerbaycan ve Türkiye arasında başarılı bir enerji iş birliği örneği olan Star rafineri dizel ağırlıklı üretimi ile ithalat gereksinimini azaltarak ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak olan tesis aynı zamanda Türkiye’de ilk kez rafineri petrokimya entegrasyonunu kurmakta. Star Rafineri enerjide gücümüze güç katan önemli bir mihenk taşı oldu. Eşel-Mobil system de akaryakıt fiyatlarını döviz kurlarındaki volatiliden koruyarak piyasaya istikrar getiren önemli bir uygulama oldu. Petroldeki bu gelişmelerin olumlu etkilerini yeni yılda yaşıyor olacağız.

Akkuyu nükleer santralinin temeli atılDI

Akkuyu nükleer santralinin temelinin atılması, Türkiye’nin ilk deniz üstü rüzgar enerjisi santrali için açıklanan ihalenin ertelenmesi ve Piyasa Kapasite Mekanizmasının hayata geçirilmesi, Piyasa Kapasite Mekanizması elektrikte yeni bir maliyet kalemi olarak karşımıza çıkmakta, ancak elektrik üretiminde kesintili arz kaynağı olarak yenilenebilir enerji teknolojilerinin payı arttıkça arz güvenliğinin sağlanması için kaçınılmaz olmaktadır. Bu kapsamda Akkuyu nükleer santral inşaasının başlamış olması önem taşımakta, sera gazı salımı olmadan sürekliliği olan bir kaynak olarak enerji arz güvenliğine önemli katkı sunmaktadır. 2019’da Türkiye’nin ilk nükleer santral inşaası devam ederken Türkiye’nin ilk deniz üstü rüzgar enerjisi santralinin ihalesinin yeniden gündeme gelmesini bekliyorum.

Türkiye’nin ilk sondaj gemisi ‘Fatih’Akdeniz’e açılarak ilk sondajına başladı

Bunların dışında önemsediğim bir konu Türkiye’nin ilk sondaj gemisi Fatih’in 2018 yılında Akdeniz’e açılarak ilk sondajına başlamış olması. Akdeniz’e yönelik yoğun uluslararası ilgi ve hareketlenen enerji diplomasisi ortada. 2019 yılında bu hareketliliğin artması, olası keşiflerle Akdeniz’de suların daha da ısınmasını bekliyorum. 2019 yılına ilşkin bir beklentimiz de Türkiye’nin ikinci sondaj gemisinin de Karadeniz sularına açılarak sondaja başlaması. Dünyadaki en büyük anoksik deniz olarak Karadeniz adeta bir gaz hidrat deposu.

Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü geliştirildi

2018 yılında Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü geliştirildi, bunu da çok önemsiyorum ve Elektro Mobilite konusunda yeni yıla yeni ümitlerle giriyoruz. Türkiye’nin ilk yerli otomobili de elektrikli olacak biliyorsunuz. Elektro Mobilite’de henüz emekleme dönemindeyiz ama önemli bir açılım bizi bekliyor ve buna hız kazandırarak Dünya’daki trende uyum sağlayabiliriz. 2017 yılında dünyada 3 milyon elektrikli araç varken 2018 yılında bu sayı 4 milyonu aştı. ABD, Çin, Hindistan Almanya vs gibi gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler (EVI ülkeleri) 2030 yılında trafikte olan araçların %30’unun elektrikli araç olması yani sayısının 230 milyona ulaşmasını hedeflemiş durumdalar. 2018 yılında Avrupa Elektro Mobilite Birliği Türkiye yapılanması ile birlikte Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlediğimiz çalıştayda uzman ve öncü şirketlerin katılımıyla Türkiye elektrikli araç pazarı teknolojik ve ekonomik açılardan masaya yatırıldı, ülkemizin elektrikli araç pazarının sağlıklı gelişimine katkı sağlayacak öncelikler ve öneriler belirlendi. 2019 yılında bunların hayat bulması için faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.

Kaynak: Energyworld

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest