HEDEF HER YIL 1 GW KURULU GÜÇ

HEDEF HER YIL 1 GW KURULU GÜÇ

GWEC tarafından açıklanan rakamlara göre, 2017 yılının sonunda dünyada 540 GW rüzgar kurulu gücü var. Dünya lideri olma konumunu koruyan Çin’in rüzgar kurulu gücü 188 GW ile küresel pazarın yüzde 35’ini oluşturuyor. Amerika 89 GW ile ikinci sırada bulunuyor. Avrupa’nın rüzgar lideri Almanya, 56 GW ile dünyada üçüncü sırada yer alıyor. Hindistan 32 GW ile dördüncü, İspanya 23 GW ile beşinci sırada yer alıyor.

Türkiye’de ise 2018 Temmuz ortalarında rüzgar kurulu gücü 7 GW’ı aştı. Geçen yıl yaptığımız değerlendirmelerde, rüzgar sektörünün 2018 yılında, daha çok ileriki yıllara hazırlık yapacağını söylemiştik. Beklediğimiz gibi oldu. Yarışmalarda ihale alan yatırımcılar projelerin ön lisans ve inşaat izin süreçleri ile uğraştılar, hala da devam ediyor. YEKA 1 projesinin nihai alanları 29 Eylül’de resmen ilan edildi. Gelinen noktada 406 MW Kırklarelinde, 294 MW Edirne’de, 160 MW ve 90 MW olarak iki ayrı alanda Sivas’ta ve 50 MW Eskişehir’de proje sahaları netleştirildi. Ön lisans ocak sonuna doğru verilir diye düşünüyoruz. Sonrasında 24 ay içinde izinler alınacak ve lisanslama sürecine geçilecek. Her bir projenin 36 aylık süre içinde işletmeye alınması bekleniliyor.

Geçtiğimiz yıl ilk altı ayda 140 MW’lık bir santrali işletmeye alabildik. Son altı ayda da (daha veriler netleşmedi) 300 MW civarında olacağını tahmin ediyoruz. Yani 2018 sonu itibariyle 400-450 MW’lık bir santrali işletmeye almış olacağız. Maalesef bu yıl geçmiş yıllara göre biraz daha daralma olduğunu görüyoruz. Muhtemelen kurulu güçteki yükselişler 2020 yılında gözlemlenecek.

Biliyorsunuz 2020 yılı sonuna kadar işletmeye girecek tesisler, işletmeye girdikten sonra on yıl boyunca YEKDEM’den faydalanabilecek. Bundan dolayı firmalar projeleri 2020 yılı sonuna kadar işletmeye almaya çalışacaklar. Tabi 2018’de yaşanan ekonomik çalkantılar, Türkiye’deki finans maliyetlerini arttırdığından, bazı projeler zorlanabilir. Yine de çoğu projenin 2020 sürecini yakalayacağını düşünüyoruz.

TÜREK 2018’de Bakan Yardımcımız Sayın Abdullah Tancan kapasite artışlarının önünü piyasa takas fiyatı üzerinden yapılması koşuluyla açacaklarını ifade etmişti. Sektörün heyecanla beklediği kapasite artışları ile ilgili karar, bu yılın ilk üç ayı içinde açıklanırsa, 2019 yılının sonunda kurulu gücümüz 8 GW’ı aşabilir. Yani 2019 ve 2020 yıllarının daha yoğun olacağını ve performansının yüksek olacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca, yine Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresinde, Mart 2019 içinde YEKA 2 alanları için başvuruların alınacağı ve bu sene dört yarışmanın yapılacağı bildirildi. Çanakkale, Balıkesir, Muğla ve Aydın’da 250×4 şeklinde gerçekleştirilecek yarışmaları bir firma da alabilir, dört farklı firma da. Şimdiden sektöre hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Yurtdışı Pazarlarda Fırsatlar Var

Biliyorsunuz rüzgardaki hedef her yıl 1GW kurulu güç olarak açıklandı. Bu yıl hedefin altında kaldık. Başarı hikayemizin devamı için, 2020 yılı sonrası fiyat politikasının nasıl olacağının netleştirilmesi, ekosistemin tek bir hedefe kitlenmesi, ihale takviminin net olması, başvuru ve ihale süreleri arasındaki zamanın uzun olmaması gerekiyor.

Siyasi bir çerçeve ile stabil şekilde devam edilmesi, kurumlararası dialogların iyileştirilmesi, Danimarka’da olduğu gibi tek bir noktadan, tek bir duraktan süreçlerin yürütülmesi ve entegre edilebilen odaklanılmış risk yaklaşımının bizi ileriye taşıyacağını düşünüyoruz.

Bizim sektör olarak hedeflerimiz Türkiye ile sınırlı değil. Edindiğimiz bilgi birikimlerini, mühendislik tecrübelerimizi diğer pazarlarda kullanmayı hedefliyoruz. Türek’teki oturumda yatırım fırsatlarının Arjantin, Kolombiya, Kuzey Afrika, Güney Afrika, Mısır, Tunus, Vietnam, Ukrayna, Kamboçya, Moritanya, Tayland, Filipinler, Endonezya, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Karadağ, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelerde olduğu vurgulandı. Yatırımcılar gelecek planlarını yaparken sadece Türkiye’deki değil, dünyadaki pazarları da değerlendirmeye başladılar.  

Bu nedenle rekabet gücümüzü arttırmak için gerekli olan dönüşümleri süratle tamamlamalıyız. Görüldüğü gibi küresel pazarlarda birçok fırsatlar var. Atılması gereken adımları iyi düşünerek, süreçleri hızlandırarak, takvimi netleştirerek ve öncelik vererek oluşturulmuş bir eylem planının sektöre yol gösterici olacağına inanıyoruz.

Hepimiz için güzel bir yıl olsun.

Saygılarımızla,

Mustafa Serdar Ataseven

TÜREB Yönetim Kurulu Başkanı

Kaynak: Energyworld Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest