Muz kabuğundan enerji üretti ‘yılın kadını’ oldu

Türkiye’nin son dönemlerde yenilenebilir enerji konusunda attığı adımlar, ülkemizde bu alandaki girişimlerin de önünü açıyor. Enerji Ekonomisi Derneği bu yıl birincisini düzenlediği 8 Mart Enerjik Kadınlar Ödülünü, muz kabuğundan enerji üretmeyi başaran ve Türkiye’de çevre biyoteknolojisi alanında çok değerli bir örneği hayata geçiren Kardelen Afrodit Adsal’ın kazandığını duyurdu.

Kadınların bilimden sanata, spordan kültüre ve hayatın hemen tüm alanlarında çok etkin roller üstlendiği Türkiye’de, son yıllarda atılan ‘yenilenebilir enerji’ adımları bu alanda çok değerli işlere imza atan isimlerin de önünü açtı.

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu “8 Mart Enerjik Kadınlar Ödülünü” bu yıl ilk kez vereceklerini belirterek, önümüzdeki yıllarda da sektöre damga vuran kadınların dernek tarafından ödüllendirileceğini duyurdu.

“Ödülümüz enerji sektöründe paydaş olarak görev yapmakta olan ve sektöre üstün hizmet ve katkı veren kadınları teşvik ve onore etmek, başka kadınlara da örnek olmasını sağlayarak enerji sektöründe kadınların rolünü geliştirmek amacını taşıyor” diyen Kumbaroğlu, şunları söyledi:

“Derneğimiz, 2018 yılını kapsayan değerlendirmesi kapsamında ödülün Kardelen Afrodit Aysal’a verilmesini kararlaştırdı. Aysal, 2017 yılının sonunda ‘Biyogaz Üretiminde Muz Bitkisinin Potansiyelinin Araştırılması’ isimli; seraların enerjisinin kendi atıklarından üretilmesine odaklanan ARGE projesiyle 6 bin iş fikri içerisinde ilk 400’e girerek TÜBİTAK’tan Tekno Sermaye Desteği almaya hak kazandı.

2018 yılında şirketini kurdu, TÜBİTAK’tan aldığı destekle ARGE çalışmasının ilk aşamasını geçtiğimiz günlerde tamamladı. Kendisine hayırlı olsun diyor, aldığı ödülün bu alanda hem örnek olmasını hem de çok iyi işlerin önünü açmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle Türkiye’deki bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü en içten dileklerimizle kutluyoruz.”

Kardelen Afrodit Aysal kimdir?

Kardelen Afrodit Adsal, Bahçeşehir Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Danimarka’daki uluslararası araştırma merkezi Nordic Folkecenter ve Victor Energy firmasında yenilenebilir enerji projeleri odaklı çalışmalarını sürdürdü, Aalborg Üniversitesi’nde Sürdürülebilir Enerji Planlaması ve Yönetimi üzerine eğitim aldı. Halen İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Çevre Biyoteknolojisi alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte olan Kardelen Afrodit Adsal aynı zamanda kendi şirketi Biotech Arge AŞ’de çalışmalarını yürütmekte ve Nordic Folkecenter’ın Türkiye’deki temsilcisi olarak görev yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest