Schneider Electric, The Circulars 2019 ödülünü aldı

·Schneider Electric döngüsel ekonomideki faaliyetlerinden ötürü Çok Uluslu Şirketler kategorisinde The Circulars 2019 ödülünün sahibi oldu.

·Schneider Electric bu ödüle güçlü hedeflerinin yanı sıra stratejisinin ve yeniliklerinin merkezine döngüselliği koyması nedeniyle layık görüldü.

Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman olan Schneider Electric, döngüsel ekonomideki faaliyetleri dolayısıyla The Circulars 2019 ödülüne layık görüldü. Ödül, çok Uluslu Şirketler kategorisinde verildi. Dünya Ekonomi Forumu ve Genç Global Liderler Forumu’nun bir inisiyatifi olan ve Accenture Strategy ile birlikte yürütülen The Circulars, dünyanın önde gelen döngüsel ekonomi ödül programı olarak biliniyor. Program, döngüsel ekonomiye katkıda bulunan bireylerin yanı sıra özel kurumları ve kamu kuruluşlarını da ödüllendiriyor.

Döngüsel ekonomide Schneider Electric’in izi var

Schneider Electric’in döngüsel ekonomiye yaklaşımı dünyaya ve iklime zararlı veren “çıkar, üret, at” (veya “al, yap, at”) şeklindeki kaynakları israf eden lineer sistemden uzaklaşmaya dönük planlı bir hareket. Bu doğrultuda Döngüsel Ekonomi (CE100) programı üyesi Schneider Electric, yine program üyesi olan Ellen MacArthur Foundation ile 2015’ten bu yana iş birliği yapıyor. Bu ortaklığın sonucu olarak döngüsel ekonomi e-öğrenme programı ortaya çıktı ve şu ana kadar yaklaşık 4.500 Schneider Electric çalışanı bu programa katıldı.

Grubun tamamı döngüsellik çalışmalarına katılıyor ve Ar-Ge ekibinde yer alan 10.000 mühendis, 12.000 hizmet mühendisi ve 200 fabrikada bulunan 80.000 çalışan en yüksek kalite ürünler üretirken atığı en aza indirmek hedefiyle çalışıyor. Grup, Ellen MacArthur Foundation ilkelerini yansıtan döngüsellik yaklaşımını benimsiyor. Bu ilkeler, doğa kaynaklarını korumak ve geliştirmek, birincil kaynakların kullanımını en aza indirmek, kiralama dahil olmak üzere yeni sistemleri teşvik etmek, ürün ömrünü uzatmak, malzemeleri onarmak ya da yeniden kullanmak ve nihayetinde diğer tüm seçenekler tükenirse geri dönüştürmeye dayanıyor.

The Circulars 2019 ödülü ile Schneider Electric’in tüm faaliyetlerini kapsayan evrensel bir yaklaşımın bir parçası olarak Schneider Electric’in her yerde ve her düzeyde döngüsel ekonomiye olan bağlılığı tanınmış oldu. Schneider Electric tüm yeni ürünlerini ekolojik olarak tasarlıyor. Bunun anlamı ürünlerin kolay onarılabilir, geliştirilebilir ve nihayet ömrünün sonunda kolay sökülebilir olmalarıdır.

Şirketin döngüsel ekonomiye verdiği önemi ortaya koyan bir diğer hizmeti ise Dijital Ürün Çevre Profilleri (PEP). PEP, müşterilere bir ürünün karbon ayak izi, çevre etkisi hakkında doğrudan bilgilerin yanı sıra ürünün “ilk ömrü”nün ardından döngüselliğini en üst düzeye çıkaran ayrıntılı kullanım ömrü sonu talimatları sunuyor. Bunun yanın sıra Schneider Electric, müşterilerin eskiyen elektrik ekipmanlarının ömrünü uzatmalarına ve en son teknolojiye yükseltmelerine yardımcı olmak için genişleyen bir yelpazede hizmet sunuyor. Bu işlem düşük ve orta gerilim devre kesicilere ve UPS’lere yönelik global yenileme merkezleri ağı sayesinde, örneğin ECOFIT™ programı aracılığıyla, yapılıyor. Kullanım ömrü sonunda bataryaları ve orta gerilim ekipmanını geri almaya ve işlemden geçirmeye yönelik ek hizmetler de mevcut. 2018 yılında Schneider Electric’in döngüsellik inisiyatifleri temelde mevcut ekipmanların (binalar, endüstri, altyapı) yenilenmesi yoluyla 40.000 ton birincil kaynağın tüketimini önlemeye yardımcı oldu ve CO2 emisyonlarını 30 milyon ton azalttı.

Schneider Electric’in tedarik zinciri boyunca uygulanan döngüsellik ilkeleri sayesinde şirket, dünya çapında 170’ten fazla tesisinde TZWL (Çöp Sahasına Sıfır Atığa Doğru) etiketine sahip oldu ve hâlihazırda atıklarının %94’ünü yeniden kullanmayı başardı. Bu ilkeler şu şekilde sıralanıyor:

  • Ürünlerin birincil hammaddelerin minimum kullanımıyla eko tasarımı
  • Döngüsel Katma Değer Sağlayan Teklifler Değer Teklifleri (bağlı hedefler, hizmetler, kiralama, onarım, geri alım vb.)
  • Döngüsel tedarik zinciri (ters lojistik, onarım merkezleri, modernizasyon ve yeniden koşullandırma merkezleri vb.)
  • Üç aylık finansal olmayan Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi barometresinde yer alan dört “döngüsel ekonomi” göstergesi üzerinden kurumsal yönetişim.

Schneider Electric Başkanı ve CEO’su Jean-Pascal Tricoire şirketin döngüsel ekonomideki konumu hakkında şu şekilde konuştu; “Döngüsel ekonomi bir global stratejik dönüşüm ve yaptığımız her şeyin merkezinde yer alıyor. Dünya için çok büyük önem taşıdığına inandığımız bu çalışmalar, müşterilerimiz için yüksek performans sunarken ve yarattığı yerel iş olanakları sayesinde devletlere ve ülkelere yardımcı oluyor. Bizim için de bu, stratejik öneme sahip çünkü müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla sürdürülebilir ilişkiler kurmamızı sağlıyor.”

Köklü geçmişi ile şimdiye dek pek çok ödüle layık görülen şirket, kendisine gelecek için de iddialı hedefler belirlemiş durumda. Grup 2021’e gelindiğinde 120.000 tonluk birincil kaynak tüketimini ve müşteri tarafında 120 milyon ton CO2 emisyonunu azaltmayı planlıyor. Aynı zamanda 2025’e gelindiğinde ürünlerindeki geri dönüştürülmüş plastik oranını ikiye katlamayı ve 2030’a gelindiğinde tesislerindeki elektriğin %100’ünü yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı (bugünkü %30’a kıyasla), atıklarının %100’ünü yeniden kullanmayı ve tüm ambalajları geri dönüştürülmüş veya sertifikalı kaynaklardan sağlamayı hedefliyor.

Kaynak: Bültenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest