TÜRK SANAYİSİ ATOMEXPO’YU YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Rusya’nın güneyinde yer alan Soçi şehri, 15-16 Nisan tarihleri arasında küresel nükleer sektörünün en önemli etkinliklerinden biri olan ATOMEXPO Uluslararası Forumu’na ev sahipliği yapacak. Bu sene 11’incisi düzenlenen etkinlik, ATOMEXPO Ödül Töreni’nin ikincisine de sahne olacak. Rusya Atom Enerjisi Kurumu (ROSATOM) tarafından Mersin’de inşası devam eden Akkuyu NGS ile nükleer enerjiye ilk adımı atan Türkiye de ATOMEXPO’yu yakın takibe aldı. Bilim insanları, akademisyenler ve sanayi sektörü ATOMEXPO’ya katılarak ROSATOM ve şirketlerin üst düzey yönetimi ile tanışmayı ve iş bağlantıları kurmayı hedefliyor.

İleri nükleer teknolojilerin BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmadaki katkısına adanan ATOMEXPO, geçtiğimiz 10 yılda yabancı ortakların katılımıyla küresel bir nükleer endüstri iletişim platformuna dönüştü. Forum tarihinde ilk kez, OECD Nükleer Enerji Ajansı Genel Direktörü William D. Magwood, Dünya Nükleer Birliği Genel Müdürü (WNA) Agneta Rising, Dünya Nükleer Operatörler Birliği Başkanı Jacques Régaldo ve eski OECD Nükleer Enerji Ajansı Genel Direktörü Luis E. Echávarri de yer aldığı Uluslararası Program Komitesi tarafından ATOMEXPO iş programı oluşturuldu.

ÇEVRE YİNE EN ÖNEMLİ KONU BAŞLIKLARINDAN BİRİ OLACAK

ATOMEXPO 2019’un gündeminde, “küresel karbonsuz enerji”, “çevreye ve doğal kaynaklara sorumlu yaklaşım”, “yeşil yatırımlar” ile “sürdürülebilir kalkınma için uluslararası ortaklık” konuları yer alacak. Bunun yanı sıra, gerçekleştirilecek yuvarlak masa toplantıları ve panel tartışmaları ile; nükleer ve radyasyon teknolojilerinin bilim, tıp ve tarım gibi enerji dışı alanlarda kullanımı, kentsel altyapının geliştirilmesi ve yaşam standartlarının iyileştirilmesi için dijital teknolojilerin tanıtılması gibi pek çok konuda da bilgi verilecek.

İş programı ayrıca, forumun iş ortakları olan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), OECD Nükleer Enerji Ajansı, Dünya Nükleer Operatörler Birliği (WANO) ve Dünya Nükleer Birliği tarafından düzenlenen nükleer endüstrisindeki ivedi konularla ilgili etkinlikleri de içerecek.

ATOMEXPO ÖDÜLLERİ’NİN İKİNCİSİ DÜZENLENECEK

13 bin metrekareden büyük bir sergi alanına sahip olan ATOMEXPO’ya katılan ziyaretçiler çeşitli nükleer teknoloji uygulamaları hakkında geniş bilgi sahibi olacak. Forumun açılış gününde, bu yıl ikincisi düzenlenen ATOMEXPO Ödülleri töreni gerçekleştirilecek. ATOMEXPO Ödülleri, nükleer enerji şirketlerinin endüstrinin gelişmesine katkıda bulunan hizmetlerini ve insanlığın yararına kullanılan teknolojileri kutlayan uluslararası bir paye olarak önem taşıyor.

TÜRK SANAYİSİ ATOMEXPO’YU YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Türkiye, Akkuyu Nükleer Güç santrali ile nükleer santrale sahip dünya ülkeleri arasına girecek. Türk sanayisi ve nükleer alanında çalışan bilim insanları ATOMEXPO’yu geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu yıl da ziyaret ederek sektörü daha yakından takip edecek.

Nükleer Mühendisler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Korcan Kayrın, Türkiye’nin enerji kaynaklarını çeşitlendirmesinde nükleer enerjinin önemli bir yeri olduğunu kaydetti. Kayrın, “Nükleer enerji sadece elektrik piyasasına katkı sunmakla kalmıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin yeni tanıştığı bir sanayi de ortaya çıkıyor nükleer sanayi. Nükleer sanayi dediğimiz zaman yüksek standartlarda, yüksek kalitede yeni üretim anlamına geliyor. Böylece Türkiye’deki sanayicilerin, üretim firmalarının kendilerini yenilemek, kendilerini geliştirmek anlamında çok büyük bir fırsat ortaya çıkıyor. ATOMEXPO Türk firmalarının ROSATOM’un ve tedarikçilerinin yetkilileriyle bir araya gelmeleri açısından çok faydalı olacak. Rusya bu alanda çok tecrübeli. Teknik gezilerin yapılması da faydalı olacaktır” dedi.

“FUARLARDA SEKTÖRÜ YAKINDAN TANIYORUZ”

ATOMEXPO’ya daha önce katılan Roleda Makine şirketinin sahibi Selman Kadir Özkan ise, nükleer sanayinin, dünyanın bildiği ancak Türk sanayisinin henüz yeni olduğu bir alan olduğunu kaydetti. Türkiye’nin düzenlenen bu fuarlarla sektörü daha yakından tanıdığını dile getiren Özkan, fuarların yapılan işleri daha iyi görmek açısından çok faydalı olduğunu da vurguladı. Fuarların hem firma temsilcileri ile tanışmak için, hem de işbirliklerine imza atmak için çok önemli olduğunu ifade etti. Özkan, “Ben bu fuara 2 kere katıldım. Temel amacımız Akkuyu’da yer almak. Yapılacak işlere baktığımızda Türk sanayisinin orada yapabileceği çok iş var” dedi.

“SEKTÖRÜN KÜRESEL TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELİNECEK”

Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili merak edilen sorulara cevap vermek amacıyla faaliyet gösteren Mersin Bilgilendirme Merkezi’nin Başkanı Eyyup Lütfi Sarıcı ise, ATOMEXPO ile ROSATOM bünyesinde bulunan şirketler topluluğu ile görüşme imkanı elde edileceğini söyledi. Ayrıca, Rusya Federasyonu’ndan ve dünyadaki çeşitli ülkelerden katılımcılar ile de bir araya gelme imkanı bulunacağını ifada eden Sarıcı, şöyle devam etti:

“Enerji talep artışı en hızla gelişen ülkeler, ATOMEXPO Fuarına katılarak, küresel ısınma-iklim değişikliğine karşı, yeni teknolojilerin kullanılmasını, doğal kaynaklardan yeşil enerjiye geçişin gelişmesini de izleyecekler. Ülkesinin enerji ihtiyacını güvenli, sürekli ve en düşük maliyet ve en az çevresel etkilerle karşılayacak tedbirleri alan, politikaları hayata geçiren, temel politikaları da belirlemiş olacaklar. Ayrıca, nükleer güç santralı inşa eden, işleten, yakıtını temin eden, bakım-onarımını yapan ve sökümünü üstlenen her türlü hizmeti veren üretici ve yatırımcı çeşitli şirket yöneticileri ile tanışma ve hizmet alma imkanı elde edecekler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest