Türkiye ve Dünyanın İlk Cinsiyet Eşitliği Kredisini Polat Enerji Kullanacak

Polat Enerji, Türkiye’nin en büyük rüzgar santrali olacak 48 MW Soma 4 Rüzgar Enerji Santrali projesinin finansmanı için Garanti BBVA ile toplam 44 milyon dolar tutarında kredi sözleşmesi imzaladı. Projenin finansmanında, Türkiye’de ve dünyada ilk kez gerçekleştirilen ‘Gender Loan’ (Cinsiyet Eşitliği Kredisi) kullanılacak. Polat Enerji’nin, cinsiyet eşitliği alanındaki performansı her yıl puanlanacak.

Polat Enerji Garanti BBVA ile 48MW Soma 4 Rüzgar Enerji Santrali projesi için toplam 44 milyon dolarlık kredi sözleşmesi imzaladı. Türkiye’nin en büyük rüzgar santrali olacak bu projenin finansmanı için, Türkiye’de ve dünyada ilk kez gerçekleştirilen “gender loan” (cinsiyet eşitliği kredisi) yapısı kuruldu. Gender loan kapsamında her yıl yapılacak değerlendirmede, Polat Enerji’nin performansı iyileşirse (şirket, değer zinciri boyunca cinsiyet eşitliğini daha iyi konuma getirdikçe) kredi vadesi boyunca hem nakdi kredi faizinde hem de gayri nakdi kredi komisyonunda düşüş gerçekleşecek. 8 yıl vadeli kredinin nakdi kısmı 21,4 milyon dolar, 11,5 yıl vadeli gayri nakdi kısmı ise 22,6 milyon dolar tutara sahip. Gender Loan kapsamında Garanti BBVA ekipleri tarafından Polat Enerji’nin cinsiyet eşitliği alanındaki performansı her yıl uluslararası normlara göre puanlanacak. 

Garanti BBVA’nın kendi geliştirdiği metodolojiye göre hesaplanacak puan, Polat Enerji’nin değer zinciri boyunca cinsiyet eşitliği performansını ortaya koyacak. Garanti BBVA, Polat Enerji’ye ihtiyaç duyması halinde kendi insan kaynakları ekibiyle, bu programların geliştirilmesi konusunda destek sağlayacak.

Bağ: “Bu kredi yapısından faydalanan Türkiye’de ilk şirket olmaktan gurur duyuyoruz”

Anlaşmayla ilgili konuşan Polat Enerji Strateji Başkanı Alkım Bağ, firma olarak insan kaynaklarında farklı bakış açıları ve yeteneklerden faydalanabilmek ve başarılarını sürdürebilmek için cinsiyet eşitliğini her zaman önemli bir konu olarak gördüklerini belirterek, “Mevcut organizasyon yapımızda da kadınların kayda değer bir temsili var. Performansımızı daha da ileri seviyelere taşımamız için bizleri cesaretlendiren bu kredi yapısından faydalanan Türkiye’de ilk şirket olmaktan gurur duyuyoruz” dedi. 

Edin: “Türkiye’de ve dünyada bir ilk olan ürünü hayata geçirmenin gurur ve mutluluğunu taşıyoruz”

Türkiye’de ilk ve tek olan Gender Loan’ı uygulamaya koymasıyla ilgili konuşan Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin ise “Türkiye’de ve dünyada bir ilk olan ürünü hayata geçirmenin gurur ve mutluluğunu taşıyoruz. Garanti BBVA olarak cinsiyet eşitliğinin her şeyden önce bir insan hakları meselesi olduğuna inanıyoruz. Gerek insan haklarına saygılı ve adil bir toplum, gerekse daha iyi bir ekonomi için kadınların öneminin anlaşılması gerekiyor. Türkiye olarak kadınların iş gücüne katılımında OECD ortalaması olan %63’e ulaşabilirsek, Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılası 2025’te %20 artma potansiyeline sahip” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Energy world Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest