Türkiye ve Güney Kore ortak yol haritası için çalışacak

Türkiye’nin özellikle enerji alanında yapmak istediği atılımda kimi noktalarda ‘rol model’ kimi noktalarda ‘finansman sağlayıcı’ olan Güney Kore ile yollar bu kez ‘elektro mobilite’ için kesişti. Her iki ülke de kısa zamanda toplu ulaşım başta olmak üzere otomotiv sektörlerinin elektrikliye dönüşümlerini hızlıca sağlamayı hedefliyor. Türkiye ve Güney Kore’nin ortak bir yol haritasıyla ilerlemesi masada.

Son yıllarda otomotiv sektöründe yaşanan değişime kayıtsız kalmak istemeyen Türkiye, özellikle elektrikli araçlar üzerinden gerçekleşen dönüşümde denklem dışında kalmamak için farklı ülkelerle birlikte hareket etmeyi de seçenekler arasında görüyor.

Güney Kore ile ortak yol haritası mümkün

Türkiye Elektro Mobilite Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, ülkemizle çok büyük bir tarihi bağı olan ve otomotiv sektöründe dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan Güney Kore’nin de ‘büyük dönüşümü’ mümkün olan en doğru ve en hızlı şekilde yapmayı hedeflediğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili olarak Güney Kore’de gerçekleştirdiği temaslara değinen Kumbaroğlu, Seul Üniversitesi’nde katıldığı etkinlikte iki ülkenin birlikte neler yapabileceği konusunun da oldukça kapsamlı bir şekilde ele alındığını vurguladı.

Elektrikliye geçiş sürecine önemli katkıları olabilir

Mevkidaşlarından Güney Kore’deki mevcut durum hakkında brifingler aldığını da anlatan Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

“Güney Kore ve Türkiye elektro mobilitenin hızla yaygınlaşmasına yönelik benzer hedefler içerisinde. Yaptığımız görüşmelerin ardından bu açılımı destekleyecek ortak çalışmalar yürütmek üzere prensip anlaşmasına vardık. Bu mutabakat oldukça önemli çünkü Güney Kore’nin özellikle otomotivde geldiği nokta herkesin malumu.

Ayrıca Güney Kore, araç takip sistemleri sayesinde şarj istasyonları lokasyonlarını optimize edebilecek çok önemli bir veri tabanına sahip. Türkiye gibi 82 milyonluk bir nüfusa ve oldukça yaygın bir toplum ulaşım ağına sahip bir ülkede elektrikli araçların daha fazla yer edinebilmesi için bize çok değerli katkılar sağlayacaklarına inanıyorum.”

ENERGYWORLD-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest